Za nami większość prac nad kolejnymi elementami do systemu interlockingowego. Po sterownikach semaforów nadeszła kolej na sterowniki napędów rozjazdów. Podobnie jak w przypadku tych pierwszych, główny nacisk położono na ergonomię, modularność i łatwość obsługi. Układy powstały w dwóch wariantach dopasowanych do różnych typów napędów.
Napędy dwuprzewodowe
Do tej grupy zaliczamy wszystkie napędy, które sterowane są poprzez chwilowe podanie zasilania na oba przewody zasilające napęd, a kierunek ruchu napędu zależy od polaryzacji napięcia.
Do tej grupy możemy zaliczyć, m.in. napędy firmy Conrad 2201977, MTB MP-5 czy napędy z siłowników zamka centralnego.
Do sterowania nimi zaprojektowany jest układ trainbrains 0303. Wyposażony został w wygodne wyciągane 4-przewodowe złącza ułatwiające podpinanie napędów i ewentualną wymianę. Układ wymaga zasilania zewnętrznym napięciem dopasowanym do stosowanych napędów. Podłączenie do kontrolera segmentu odbywa się poprzez 4-przewodowe złącze magistrali. Ponadto układ wyposażony jest w kontrolki zasilania i statusu.
Napędy trójprzewodowe
Do tej grupy zaliczamy wszystkie napędy, które sterowane są poprzez chwilowe podanie zasilania na dwa przewody zasilające napęd, a kierunek ruchu napędu zależy od tego, na którą parę przewodów podamy napięcie.
Do tej grupy możemy zaliczyć napędy oparte o silniki, takie jak MTB MP-1, MP–5, Tillig 86112 oraz napędy magnetyczne, takie jak Piko 55271.
Do sterowania nimi i kontroli ich położenia zaprojektowany został układ trainbrains 0304. Został on wyposażony w wygodne wyciągane 5-przewodowe złącza ułatwiające podpinanie napędów i ewentualną wymianę. Układ wymaga zasilania zewnętrznym napięciem dopasowanym do stosowanych napędów. Podłączenie do kontrolera segmentu odbywa się poprzez 4-przewodowe złącze magistrali. Ponadto układ wyposażony jest w kontrolki zasilania i statusu.
Kontrola położenia rozjazdu
Kluczowym elementem tych konstrukcji jest zbieranie informacji o faktycznym położeniu napędów. Dzięki temu system nadzorujący stan wszystkich elementów ma wiarygodną informację o tym, w jakim położeniu znajdują się kontrolowane napędy. Pomaga to, m.in. w sytuacji uruchomienia zasilania lub wznowienia zasilania makiety po przerwie, lub w trakcie chwilowej awarii i zapobiega wykolejeniu modeli oraz kolizjom wynikającym z błędnego ustawienia napędów.
Większość wymienionych wcześniej napędów jest wyposażona we wbudowane styki zwracające informację o położeniu napędu, którą można wykorzystać do odpowiedniego zasilania krzyżownic rozjazdów. W przypadku, gdy napęd fabrycznie nie zwraca takiej informacji można posiłkować się instalacją zewnętrznych wyłączników krańcowych. Dzięki nim układ sterujący napędem będzie mógł przekazać informację o położeniu rozjazdu do systemu nadrzędnego.
Dostępność
Prace nad urządzeniami są już w fazie końcowej. Planowana dostępność urządzeń to drugi kwartał tego roku.