Jaki kontroler semafora świetlnego wybrać?

Ostatnio do oferty trafiły nowe wersje kontrolera semafora świetlnego dedykowane do ręcznego podawania sygnałów, do zastosowania na małych makietach i dioramach. Wszystkie są do siebie bardzo podobne w zakresie funkcjonalności. Różnią się w szczegółach. Zerknij na porównanie i dowiedz się co je różni.

Co jest do wyboru?

W tej chwil w ofercie są 4 wersje kontrolera pojedynczego semafora świetlnego dedykowane pod modele polskich semaforów. Są one kompatybilne z najpopularniejszymi obecnie na rynku modelami. Łączy je realistyczne działanie, prosta obsługa i instalacja.

SymbolZłączePrzyciskiSygnałyABCPanel
sterujący
0003Kluba1 lub 24 lub 5NieNie
0005Kluba1 lub 24 lub 5TakMożliwy
0006 🎉Klubaod 1 od 4od 1 do 5NieTak
0016 🎉Świat Modeliod 1 od 4od 1 do 5NieTak
0031Uniwersalne 8-pin1 lub 22 do 5,
pas świetlny,
wskaźnik
NieNie
Porównanie podstawowych cech układów

Dedykowane złącza semaforów 12-pin

Obecna oferta układów jest dedykowana do obsługę modeli semaforów świetlnych firm Kluba (seria 000x) i Świat Modeli (seria 001x), jest wyposażona w odpowiednie złącza i zabudowane opory dzięki czemu można ją wykorzystać jako zamiennik dla płytek montażowych dostarczanych przez producentów.

Uniwersalne złącze 8-pin

Alternatywą dla modeli semaforów wyposażonych w zintegrowane złącze są semafory z wyprowadzonymi przewodami. Wówczas samodzielnie łączymy je w odpowiednie piny gniazda zamontowanego w kontrolerze pod makietą.

Obsługa 1 lub wieloma przyciskami

Druga istotna różnica wynika ze sposobu obsługi układów. W każdym przypadku wszystkich wymienionych układów, obsługa odbywa się poprzez jeden przycisk dedykowane do zmiany sygnału na semaforze. Ponowne naciśnięcie powoduje wyświetlenie wybranego sygnału zasadniczego.

W przypadku sterowania jednym przyciskiem, wybór sygnału do wyświetlenia odbywa się ręcznie, poprzez pojedyncze, podwójne lub wydłużone naciśnięcie przycisku. W ten sposób możemy wybrać 3 sygnały zezwalające na jazdę, inne niż sygnał zasadniczy, czyli łącznie mamy do wyboru 4 różne sygnały

W przypadku sterowanie dwoma przyciskami, zasadniczo obsługa jest analogiczna jak przy sterowaniu jednym przyciskiem. Zyskujemy za to dodatkowo jeden sygnał, który możemy podać przyciskając jednokrotnie dodatkowy przycisk, dedykowany w zamyśle do podawania sygnału zezwalającego do jazdy manewrowej. Jest to rozwiązanie inspirowane rozwiązaniami spotykanymi na prawdziwej kolei. W tym przypadku mamy więc do dyspozycji łącznie 5 różnych sygnałów.

Tego rodzaju modele obsługiwane są obecnie tylko przez jedną wersję układu, tj. model 0031.

Co wybrać?

Gdy mamy już modele semaforów wybór jest już ograniczony, poprzez dopasowanie układu do do złącza stosowanego przez producenta modeli.

Jeśli chodzi o różnicę pomiędzy obsługą jedno- lub dwu-przyciskową to sprawa jest bardziej otwarta. Jednym z kryteriów wyboru może być realizm działania w odniesieniu do prowadzenia jazd manewrowych.

Warto wspomnieć, że w przypadku semaforów występujących na polskich kolejach, semafory wjazdowe na stację nie pozwalają na wyświetlanie sygnału zezwalającego na jazdę manewrową. Jest to funkcja zastrzeżona dla semaforów ustawionych w granicach stacji oraz tarcz manewrowych. W związku z tym wybierając rozwiązanie dedykowane dla semafora wjazdowego można wziąć to pod uwagę kierując się w rozwiązanie jedno-przyciskowe.

Innym potencjalnym zastosowaniem dodatkowego przycisku może być podawanie sygnału zastępczego, choć biorąc pod uwagę realizm działania, nie jest to idealne rozwiązanie dla osób które chcą aby ich pulpit możliwie wiernie odwzorowywał rzeczywiste urządzenia.

Wykorzystanie wielu urządzeń

Gdy pomyślisz o tym w jaki sposób podłączyć wiele takich urządzeń, pierwszym i zarazem najprostszym technicznie rozwiązaniem będzie wykonanie instalacji, w której każdy kontroler semafora jest podłączony oddzielnie, a co za tym idzie pomiędzy nim a pulpitem prowadzone są oddzielne przewody dla każdego kontrolera. Daje to w konsekwencji całkiem sporo przewodów, natomiast jest relatywnie łatwe do wykonania.

Jako pewną wariację powyższego podejścia, można wykonać instalację tak, aby wspólne przewody połączyć razem zapobiegając dublowaniu np linii zasilania i masy.

Jeśli takie rozwiązanie nie jest dla Ciebie tym wymarzonym, to alternatywną mogą być dla Ciebie inne urządzenia. np. kolejowe moduły „Arduino”, dzięki którym samodzielnie możesz wykonać prostszą instalację, wykorzystując układy elektroniczne, np. Arduino i im podobne.

Sprawdź ofertę

Leave a Reply