Pulpit kostkowy

Pulpity kostkowe to jeden z charakterystycznych obrazków na kolei. Ich specyficzny wygląd wynika z modułowej budowy. Dzięki zastosowaniu modularnego podejścia, urządzenia te mogły być łatwiej przygotowywane na potrzeby różnych posterunków ruchu, modyfikowane lub naprawiane. Podobnie jest w wersji modelarskiej.

Na skróty:

Obudowy pulpitu

Projektujące te obudowy, główny nacisk położono na ich realistyczny wygląd, kompaktową konstrukcję i łatwość przechowywania. To kluczowe czynniki, które wpływają na to czy posiadanie i używanie takiego pulpitu będzie frajdą na co dzień i nie będzie sprawiało kłopotu w składowaniu i transporcie.

Wymiary

Obudowy na powyższych zdjęciach mają wymiar 55 x 34 x 22 cm. To sporo, choć i tak znacznie mniej niż typowy kolejowy odpowiednik. Za to po złożeniu boków, wymiary redukują się do 55 x 36 x 7 cm, a to prawie trzykrotnie mniej! 💪

Wersje

Obudowy występują w kilku wariantach. Róznią się pojemnością:

  • 16 kostek w ukłądzie 4×4
  • 48 kostek w ukąłdzie 4×12
  • 49 kostek w układzie 7×7;
  • 56 kostek w układzie 7×8;
  • 84 kostki w układzie 7×12;
  • 91 kostek w układzie 7×13
  • 96 kostek w układzie 12×8

oraz możliwością łączenia:

  • Solo – jako samodzielny pulpit;
  • Boczny – do łączenia w podwójna konstrukcję,

Zobacz pełną ofertę 👉

Zasilanie

Do doprowadzenia zasilania do wnętrza pulpitu można wykorzystać moduł złącz zasilania trainbrains 8002. Pozwala on na podłączenie popularnych zasilaczy np. 12V z wtyczką 5.5 x 2.1mm. Obecność zasilania jest wówczas sygnalizowana kontrolką.

Kostki pulpitowe

Wygląd

… to zdecydowanie najbardziej charakterystyczna cecha tych urządzeń.

Prawdziwe kostki mają wymiar 40×40 mm. Ich konstrukcja sprawia, że są dość wysokie, przez co zmieszczenie ich w modelarskim pulpicie byłoby uciążliwe.

W wersji modelarskiej udało się zachować styl kostek, aby możliwie wiernie naśladowały oryginał. Dzięki pewnym kompromisom projektowym, zredukowano też gabaryt kostki, otrzymując kompaktową formę pojedynczego elementu.

Zobacz pełną ofertę 👉

Montaż

Kostki montowane są w obudowie na zatrzaski, dzięki czemu w razie potrzeby można jest wyjąć, zamienić lub wymienić.

Podłączenie

Do kostek wymagających podświetlenia lub przycisków stworzone zestaw dedykowanych modułów elektronicznych. Na płytkach znajdują się m.in. diody LED, przycisk, mikrokontroler i złącza magistrali komunikacyjnej. Do zamontowania płytki wykorzystuje się 3 do 4 drobnych wkrętów metalowych.

Sterowanie

Do sterowania można wykorzystać gotowe moduły elektroniczne do sterowania elementami makiety, można skorzystać z elementów systemu interlockingowego trainbrains, lub samodzielnie wykonać system sterowania.

W tym celu przydatny będzie opis protokołu wymiany danych z modułami kostek pulpitowych i przykłady wykorzystania, które można znaleźć na naszym kanale na YouTube.

Oferta

Obecnie kostki pulpitowe są dostępne w formie zestawu do samodzielnego złożenia i pomalowania na wybrany kolor. Do katalogu w pierwszej kolejności trafiło ponad 20 najpopularniejszych wzorów, nawiązujących wyglądem do swoich kolejowych odpowiedników.

Oznaczenia

Uzupełnieniem oferty kostek, są dedykowane oznaczenia w formie naklejek z wykonanych na samoprzylepnej przeźroczystej folii. Dzięki nim pulpit nabierze specyficznego charakteru.

Jeśli nie wiesz jak to zrobić, przeczytaj ten wpis na blogu mówiący o tym jak odpowiednio oznaczyć elementy pulpitu.

Moduły elektroniczne

Planowane są wersje z zabudowaną elektroniką oraz bez, które będzie można wykorzystać w inny sposób, także do budowy własnych rozwiązań.

Polecam śledzenie naszego 📬newslettera 📬, a w oczekiwaniu na dostępność wszystkich komponentów, zachęcam się do rozpoczęcia planowania z użyciem gotowych szablonów pulpitów.

Realizacje

Oto niektóre z naszych realizacji.

  • Stacja Wysoka

Zobacz więcej 👉

Gotowe zestawy

Możesz wybrać któryś z gotowych zestawów lub skomponować coś samodzielnie.

Dopiero planujesz budowę?

W takim razie koniecznie zapisz się na nasz newsletter.

Wybierz w jaki sposób chcesz otrzymywać od nas informacje:

Pamiętaj że w każdej chwil możesz się wypisać z subskrybcji klikając w link podany w stopce wiadomości.

Używamy Mailchimp jako naszej platformy marketingowej. Klikając poniżej, aby zasubskrybować, potwierdzasz, że Twoje informacje zostaną przesłane do Mailchimp w celu przetworzenia.Dowiedz się więcej o praktykach prywatności Mailchimp tutaj.

Leave a Reply