Sterowanie makietą modułową

Wszystkie elementy wymagające kontroli i sterowania na makiecie modułowej są rozproszone po wielu niezależnych elementach

Rozwiązanie, które tu zobaczysz, zakłada:

  • ograniczają liczbę przewodów pod makieta do minimum;
  • jest zgodne z normą FREMO nie ingerując w magistralę DCC do sterowania modelami pociągów;
  • dostarczają informację zwrotną o faktycznym stanie sterowanych wszystkich urządzeń;
  • pozwalają na sterowanie z uwzględnieniem zależność pomiędzy urządzeniami i innymi systemami zabezpieczenia ruchu pociągów, np blokadami liniowymi;

Po co mi takie cuda…

Jeśli jeszcze nie masz świadomości, po co korzysta się z systemów sterowania ruchem kolejowym, zachęcam Cię do obejrzenia sobie tego odcinka backstag’u lub zapoznania się z tym tekstem:

Sterowanie pojedynczym modułem

Podstawowym urządzeniem pod każdym segmentem makiety jest kontroler segmentu (na środku).

Instalujemy go w tych segmentach, na których znajdują się semafory, rozjazdy lub czujniki. Następnie dodajemy odpowiedni zestaw sterowników, zależnie od tego co jest potrzebne.

Jak to działa

Kontroler segmentu nadzoruje pracę wszystkich podłączonych do niego sterowników urządzeń, które są do niego podłączone, przekazuje im polecenia i zbiera dane o aktualnym stanie wszystkich podłączonych urządzeń.

Sterowanie całą makietą

Robimy tak z każdy modułem makiety. Ostatecznie, cała makieta wyposażona jest w odpowiednie zestawy niezależnych prostych urządzeń. Na ilustracji widać ich dość dużo, w rzeczywistości , zwykle będzie ich mniej.

Pulpit

Do sterowania makietą, możemy wyposażyć ją w pulpit nastawczy, lub sterować z pomocą aplikacji mobilnej.

%d bloggers like this: