Sterowanie makietą modułową

Makiety modułowe charakteryzuje ich specyficzna konstrukcja, wykonana w oparciu o znormalizowane fragmenty (moduły i segmenty), które wzajemnie do siebie pasują. Mają swoją specyfikę również z puntu widzenia sterowania, ponieważ wszystkie elementy wymagające kontroli i sterowania są rozproszone po wielu niezależnych elementach.

Rozwiązanie które tu zobaczysz, zakłada:

  • ograniczają liczbę przewodów pod makieta do minimum;
  • jest zgodne z normą FREMO nie ingerując w magistralę DCC do sterowania modelami pociągów;
  • dostarczają informację zwrotną o faktycznym stanie sterowanych wszystkich urządzeń;
  • pozwalają na sterowanie z uwzględnieniem zależność pomiędzy urządzeniami i innymi systemami zabezpieczenia ruchu pociągów, np blokadami liniowymi;

Sterowanie pojedynczym modułem

Podstawowym urządzeniem pod każdym segmentem makiety jest kontroler segmentu (na środku).

Instalujemy go w tych segmentach, na których znajdują się semafory, rozjazdy lub czujniki. Następnie dodajemy odpowiedni zestaw sterowników, zależnie od tego co jest potrzebne.

Kontroler segmentu nadzoruje pracę wszystkich sterowników urządzeń, które są do niego podłączone, przekazuje im poleceń i zbiera dane o ich obecnym stanie wszystkich podłączonych urządzeń.

Sterowanie całą makietą

Robimy tak z każdy modułem makiety. Ostatecznie, cała makieta wyposażona jest w odpowiednie zestawy niezależnych prostych urządzeń. Na ilustracji widać ich dość dużo, w rzeczywistości , zwykle będzie ich mniej.

Pulpit

Do sterowania makietą możemy wyposażyć ją pulpit nastawczy, lub sterować z pomocą aplikacji mobilnej.

%d bloggers like this: