Sterowanie makietą modułową

Wszystkie elementy wymagające kontroli i sterowania na makiecie modułowej są rozproszone po wielu niezależnych elementach.

Rozwiązanie opisane poniżej:

  • pomaga ograniczyć połączenia pomiędzy elementami makiety;
  • jest zgodne z normą FREMO, nie ingerując w magistralę DCC do sterowania modelami pociągów;
  • dostarcza informację zwrotną o faktycznym stanie sterowanych wszystkich urządzeń;
  • pozwala na sterowanie z uwzględnieniem zależność pomiędzy urządzeniami i innymi systemami zabezpieczenia ruchu pociągów, np. blokadami liniowymi;

Idea instalacji

Podstawowym założeniem jest, że poszczególne segmenty makiety, oraz pulpit nastawczy są od siebie niezależne i stanowią moduły instalacji podłączane w identyczny sposób.

Pulpit

Do sterowania makietą, możemy wyposażyć ją w pulpit nastawczy

Instalacja pulpitu

Instalacja w pulpicie jest 3-warstwowa.

Przyciski i kontrolki

Pulpit nastawczy wyposażony jest w przyciski i kontrolki. Ich podłączenie zapewniają moduły pulpitu serii 23xx, które wyposażone są w diody LED, przyciski, oporniki i złącza.

Moduły pulpitu

To interfejs pomiędzy użytkownikiem a modułem zależnościowym. Ich rolą jest monitorowanie stanu przycisków, wyświetlanie odpowiednich wskazań na kontrolkach oraz przekazuje polecenia do modułu zależnościowego. Moduły odróżnia się, ustawiając im unikalny adres z pomocą mikroprzełączników.

Moduł zależnościowy

To centralny element całego systemu. Odpowiada za umożliwienie bezpiecznej obsługi urządzeń na makiecie. Odbiera polecenia sterujące, informacje o stanie urządzeń na makiecie oraz wysyłane polecenia zmiany stanu urządzeń na makiecie i wskazania stanu urządzeń na pulpit. Wymaga przygotowania informacji o przebiegach oraz połączenia w pulpicie.

Instalacja segmentu makiety

Podstawowym urządzeniem pod każdym segmentem makiety jest kontroler segmentu (na środku). Instalujemy go w tych segmentach, na których znajdują się semafory, rozjazdy lub czujniki. Moduły odróżnia się, ustawiając im unikalny adres z pomocą mikroprzełączników.

Następnie dodajemy odpowiedni zestaw sterowników, zależnie od tego co jest potrzebne.

Po co mi takie cuda…

Jeśli jeszcze nie masz świadomości, po co korzysta się z systemów sterowania ruchem kolejowym, zachęcam Cię do obejrzenia sobie tego odcinka backstag’u lub zapoznania się z tym tekstem: