Sterownik napędów zwrotnicy

Niedawno informowaliśmy o pracach nad sterownikami napędów rozjazdów do systemu interlockingowego. Powstają dwa bliźniacze układy przeznaczone dla najpopularniejszych typów napędów. Ich rolą będzie sterowanie, monitorowanie położenia i blokowanie możliwości przestawienia rozjazdu. Dzisiaj proponujemy krótkie przedstawienie jednego z nich.

Przeznaczenie układu

Układ o symbolu 0304 jest został przeznaczony jest do sterowania dwoma napędami rozjazdów, wykorzystujących 3 przewody do zasilania:

  • przewód wspólny;
  • dwa przewody umożliwiające wysterowanie napędu w taki sposób aby rozjazd przestawił się w jedną lub drugą stronę.

Układ zaprojektowany został głównie pod kątem sterowania napędami firmy MTB, ale bez problemu podepniesz do niego także inne napędy wykorzystujące ten sam sposób działania.

Dodatkowo układ wyposażony jest w elementy umożliwiające kontrolę pozycji rozjazdu po przełożeniu, w taki sposób aby można było wykryć różne nieprawidłowe sytuacje. dzięki temu zarówno w aplikacji lub na pulpicie będzie można obserwować jaka jest aktualna pozycja napędu rozjazdu.

Złącza

Wszystkie złącza do których trzeba będzie samodzielnie przypiąć przewody to złącza śrubowe. Oprócz tego umożliwiają one wyjęcie wtyczki w taki sposób, aby można było jak najwygodniej podłączyć przewody.

Zasilanie

Sam sterownik zasilany jest poprzez 4-przewodową magistralę połączoną pomiędzy sterownikami a kontrolerem segmentu.

Napięcie wykorzystywane do sterowania napędami rozjazdów podłączane jest osobno. W tym celu wykorzystujemy osobne źródło zasilania, podające napięcie z zakresu 0-16 Volt (DC).

Podłączenie

Sterownik posiada 2 kanały, dzięki którym możemy sterować niezależnie 2 napędami. Każde ze złącz napędów opisane jest odpowiednio cyfrą oznaczającą poszczególny kanał.

Sterownik możesz podpiąć do dowolnego złącza magistrali kontrolera segmentu. Bezpośrednio po podłączeniu sterownika do kontrolera segmentu, informacja o pojawieniu się nowego urządzenia będzie widoczna w aplikacji mobilnej trainbrains.

Wyposażenie układu

Od spodu płytki znajdują się dwie diody LED sygnalizujące stan napięci układu oraz status samego układu.

Znajduję się tam również przycisk funkcyjny wykorzystywany m.in. do adresowanie układu

Informacja zwrotna o faktycznym położeniu rozjazdu

Informacja o położeniu rozjazdu może zostać wykorzystana m.in. do weryfikacji ułożenia odpowiedniej drogi przebiegu pociągu, oraz monitorowania jej stanu w trakcie przejazdu pociągu.

Kompatybilne napędy

  • MTB MP-1,
  • MTB MP-5
  • i podobne

Dostępne urządzenia

Sprawdź jakie urządzenia do sterowania napędami rozjazdów są już dostępne w naszym sklepie:

Leave a Reply