Jak podłączyć moduł detektora niezajętości torów?

Ten wpis dotyczy kolejowych modułów Arduino, w szczególności detektora niezajętości torów 0204. Dowiesz się z niego:

Wprowadzenie

Moduł detektora niezajętości odcinków oznaczony kodem 0204 to urządzenie, które umożliwia sprawdzanie obecności taboru na 4 odcinkach torów.

Podłączenie elektryczne torów

Aby układ działał poprawnie, tabor musi być sterowany z wykorzystaniem DCC, ponieważ detektor stwierdza zajęcie odcinka na podstawie przepływu prądu elektrycznego w przewodzie zasilającym tory.

Odcinek toru na którym odbywa się detekcja musi być elektrycznie odizolowany od pozostałych. W praktyce wystarczy, aby jedna z szyn pozostawała odizolowana.

Jeden przewodów zasilających odizolowaną szynę toru (np. czerwony) musi przechodzić przez detektor. Drugą szynę łączymy przewodem (np. czarnym) bezpośrednio do magistrali DCC. W ten sposób podłączamy każdy z torów. Przykładowa instalacja będzie wyglądała tak jak na poniższej ilustracji.

Podłączenie modułu detektora

Detektor podłączamy do urządzenia wyposażonego w magistralę I2C które będzie wykorzystywało informacje o niezajętości torów. Przewody widoczne na zdjęciu łączą ze sobą odpowiednio:

  • masę układów (czarny)
  • zasilanie 5V (czerwony)
  • linię danych SDA (biały)
  • linię zegarową SCL (żółty)

Moduł można połączyć ze sobą bezpośrednio, lub z wykorzystaniem rozgałęźników, które ułatwią podłączenie większej liczby urządzeń.

Wykorzystanie detektora

O tym w jaki sposób można wykorzystać informacje o niezajętości odcinków dowiesz się z odrębnych artykułów. Na początek polecam Ci:

To już prawie wszystko

Hej!

Mam nadzieję, że ten wpis jest dla Ciebie wartościowy. Może chcesz pomóc w rozwoju tych materiałów? Wystarczy, że zostawisz poniżej komentarz co o nim myślisz, czego Ci zabrakło lub co Twoim zdaniem trzeba poprawić albo dasz mu łapkę w gorę 👍

Otrzymuj informacje o nowych ciekawych materiałach. Dołącz do newslettera trainbrains!

Leave a Reply