Liczniki osi

Liczniki osi to urządzenia przytorowe wykorzystywane w systemach zabezpieczenia ruchu kolejowego. Pozwalają stwierdzać obecność taboru kolejowego na danym odcinku. Dzięki nim urządzenia automatyki „widzą” co się dzieje w terenie, a dyżurni ruchu mogą wygodnie podejrzeć sytuację na torach na pulpicie.

Jak działają?

Jak sama nazwa wskazuje, ogólna zasada działania polega zliczaniu osi taboru kolejowego, które wjechały i zjechały na odcinek toru. W stanie zasadniczym licznik wskazuje 0 osi na odcinku, czyli „niezajętość” odcinka. Przejazd osi taboru nad czujnikiem w kierunku analizowanego odcinka powoduje zwiększeni licznika, zjazd osi z odcinka powoduje jego zmniejszenie. Gdy zliczona liczba osi jest większa niż 0, tor uznaje się za zajęty.

Sytuacje awaryjne

W sytuacji, gdy mimo zjechania taboru z odcinka toru, urządzenia nadal wykazują niezajętość, istnieje możliwość ręcznego wyzerowania licznika.
Po wyzerowaniu licznika, urządzenia nadal wykazują niezajętość toru. Ruch prowadzi się wówczas w oparciu o Sygnał Zastępczy bądź odpowiedni rozkaz dyżurnego ruchu. Dzieje się tak aż do momentu kiedy odcinek nie zostanie ponownie poprawnie zajęty i zwolniony przez tabor.

To już prawie wszystko

Hej!

Mam nadzieję, że ten wpis jest dla Ciebie wartościowy. Może chcesz pomóc w rozwoju tych materiałów? Wystarczy, że zostawisz poniżej komentarz co o nim myślisz, czego Ci zabrakło lub co Twoim zdaniem trzeba poprawić albo dasz mu łapkę w gorę 👍

Otrzymuj informacje o nowych ciekawych materiałach. Dołącz do newslettera trainbrains!

Leave a Reply