Nowa wersja modułu sterownika napędów zwrotnic

Rozpoczęły się testy nowej wersji modułu 2-kanałowego sterownika napędów zwrotnic.

Urządzenie widoczne na filmie to nie modyfikacja, lecz praktycznie od początku na nowo zaprojektowany moduł.

To, co widać na pierwszy rzut oka to wyraźne opisy wszystkich kontrolek i wyprowadzeń. Na płytce pojawiły się nowe elementy względem pierwszej wersji.

Ten moduł podobnie jak poprzednik, jest w pełni kompatybilny z biblioteką umożliwiającą budowanie własnych systemów sterowania z wykorzystaniem kolejowych moduły Arduino.

Gotowe do działania

Co do zasady moduły sterowników i czujników to gotowe urządzenia. Nie wymagają dodatkowych czynności. Po za fizycznym podłączeniem przewodów od urządzeń, zasilania i magistrali, jedyne co trzeba zrobić to wybrać unikalny adres dla każdego modułu przy pomocy przełączników adresowania znajdujących się na płytce.

Dodatkowe złącze magistrali

Wzorem jednego ze sterowników semaforów świetlnych, płytka posiada 2 zrównoleglone złącza magistrali, służącej do zasilania modułu i komunikacji. Dzięki temu łatwiej można połączyć ze sobą kilka różnych modułów zlokalizowanych obok siebie.

Nowe kontrolki stanu

Każde ze złączy napędów zwrotnic zostało wyposażone w kontrolki LED wskazujące stan napędów. Kontrolki wskazują aktualne ułożenia zwrotnic (PLUS / MINUS) na podstawie informacji zwrotnych z napędów, sygnalizują moment zasilania do napędów, a także brak kontroli położenia.

Przełączniki do adresowania

Aby wyeliminować potrzebę programowego adresowania każdego modułu, zastosowano mechaniczny panel przełączników, umożliwiający wzrokową identyfikację ustawionego adresu. Zmiana adresu odbywa się poprzez przełożenie jednego z przełączników.

Przycisk testowy

Jedno kliknięcie i można prosto sprawdzić, czy podłączone napędy reagują tak jak się tego spodziewaliśmy. W ten sposób można prościej kontrolować działanie napędów w czasie montowania ich pod makietą i kalibracji ich pozycji.

Wykorzystanie

Jeśli jeszcze nie wiesz w jaki sposób wykorzystać tego typu urządzenia, koniecznie sprawdź ten wpis o przekładaniu zwrotnic we własnych systemach sterowania z wykorzystaniem kolejowych modułów Arduino.

To już prawie wszystko

Hej!

Mam nadzieję, że ten wpis jest dla Ciebie wartościowy. Może chcesz pomóc w rozwoju tych materiałów? Wystarczy, że zostawisz poniżej komentarz co o nim myślisz, czego Ci zabrakło lub co Twoim zdaniem trzeba poprawić albo dasz mu łapkę w gorę 👍

Otrzymuj informacje o nowych ciekawych materiałach. Dołącz do newslettera trainbrains!