Jak podłączyć napęd zwrotnicy do modułu sterującego?

Okazuje się, że podłączenie przewodów pomiędzy modułem sterownika a napędami zwrotnic może być kłopotliwe i prowadzić do nieoczekiwanych sytuacji.

Przyczyną tej sytuacji może być niewłaściwa kombinacja podłączenia par przewodów zasilających napęd kub przewodów informacji zwrotnej.

Najbezpieczniej zrobić to w następującej kolejności.

1. Podłącz przewody informacji zwrotnej

W pierwszej kolejności możesz od razu podłączyć wszystkie 3 przewody. Kiedy włączysz moduł sterownika napędów zwrotnic i podepniesz napęd do jednego z kanałów, zobaczysz aktualne wskazanie pozycji napędu.

2. Jeśli trzeba zamień przewody informacji zwrotnej

Może okazać się, że w Twoim przypadku zasadnicza pozycja zwrotnicy, czyli jej bezpieczne ułożenie określane jako „plusowe”, to nie to które aktualnie wskazują kontrolki w module.

W tej sytuacji konieczne będzie zmienienie ze sobą przewodów informacji zwrotnej „plus” i „minus” po jednej ze strony.

Teraz moduł powinien wskazywać odpowiednie ułożenie zwrotnicy, zgodne z Twoimi potrzebami.

3. Podłącz przewody zasilania napędu

W następnej kolejności podłącz wszystkie 3 przewody zasilania napędu. Włączy moduł sterownika napędów zwrotnic i wydaj polecenie przełożenia zwrotnicy (np. poprzez przycisk Test, lub poprzez Twój system sterowania).

4. Jeśli trzeba zamień przewody zasilania napędu

Jeśli po podaniu polecenia przełożenia zwrotnicy sterownik podaje napięcie do napędu, ale napęd nie porusza się, może to oznaczać, że wysterowywane jest nieodpowiednie wejście napędu. W efekcie napęd nie może się przełożyć w pozycję, w której już jest.

Wówczas należy zamienić ze sobą oba przewody zasilania napędu po jednej ze stron.

Teraz moduł powinien poprawnie wysterować napęd.

2 komentarze do “Jak podłączyć napęd zwrotnicy do modułu sterującego?”

  1. Z doświadczenia z MP5:
    – Gdy MP5 nie dojeżdża do pozycji końcowej, przestaje reagować na syngał o zmianę przełożenia. Dobrym zwyczajem jest zastosować jakiś mechaniczny bufor, który jest elastyczny i przejmie na siebie nadmiarowe przesunięcie mechanizmu i nie zablokuje go.

    Odpowiedz

Leave a Reply