Fizyczny pulpit

Wszystko fajnie, tylko jak korzystać z tego całego rozwiązania bez tabletu czy telefonu?

Marcin

Takie pytanie dotarło do nas już nie raz. Odpowiedź na nie brzmi:

Z fizycznego pulpitu.

W tym wpisie chcę Ci przybliżyć czego możesz się spodziewać w najbliższym czasie w zakresie budowy fizycznych pulpitów do naszego systemu sterowania.

Fizyczny pulpit IOT

Specyfika korzystania z fizycznego pulpitu jest zupełnie inna niż z aplikacji na tablecie czy laptopie. To po prostu coś innego. Ale nie ma co dzielić na lepsze i gorsze – są to inne rozwiązania i realizują inne wymagania. Mogą jednak dostarczać te same funkcjonalności, a szczególnie w zakresie interfejsu do systemu sterowania, w szczególności w kwestii wizualizacji stanu urządzeń.

Projekt

Obecnie pracujemy nad zestawem układów, które pozwolą zbudować wygodny fizyczny pulpit, który swoim działaniem zbliżony będzie do występujących na kolej pulpitów kostkowych. Faza prototypów już za nami, teraz czas na realizację i testy.

O tym, jak wyglądał projekt tego elementu, opowiadaliśmy w drugim odcinku serii #backstage na naszym kanale YouTube

Możliwości

Projekt zakłada, że w przypadku większych makiet można korzystać z kliku modułów. Poniższa wersja posiada komplet wyprowadzeń, które umożliwiają kontrolę i wizualizację działania podstawowego zestawu elementów, w tym na:

  • ustawienie drogi przebiegu pociągu (8 rozjazdów);
  • podanie na 8 semaforach sygnału;
    • zatrzymania pociągu (Stój!);
    • zezwalającego na jazdę pociągową, odpowiednio do stanu innych urządzeń;
    • zezwalającego na jazdę manewrową;
    • sygnału zastępczego;
  • kontrola stanu 8 semaforów;
  • wizualizację sygnału podawanego aktualnie przez 8 semaforach i przypisanych do nich tarczach ostrzegawczych lub powtarzaczach lub na tarczach manewrowych z wykorzystaniem 3 kolorów kontroler (zielona, czerwona, biała) dla semaforów oraz 2 kolorów kontroler (pomarańczowa, zielona) dla powtarzaczy i tarcz ostrzegawczych;
  • wizualizację położenia i zajętości 8 rozjazdów;
  • wizualizację pozycji 8 rozjazdów oraz ich zajętości;
  • wizualizację zajętości oraz utwierdzenia drogi przebiegu na 8 odcinkach izolowanych;

Cechy

Układ pulpitu komunikuje się z systemem interlockingowym poprzez sieć WiFi. Z uwagi na to można będzie wykorzystać wiele układów w ramach jednej makiety.

Wygląd

Układ posiada oddzielne wyprowadzenia dla każdego obiektu (Przyciski sterujące oraz kontrolki). Dzięki nim, można będzie wygodnie zobrazować na pulpicie stan urządzeń, oraz podłączyć przyciski sterujące.

W górnym rzędzie znajdują się wyprowadzenia do obserwacji stanu odcinków torowych, pośrodku złącza do obserwowania i kontroli stanu semaforów i tarcz, natomiast dolny rząd zarezerwowany jest dla obserwowania i kontroli stanu rozjazdów. W dolnym rzędzie, znalazły się także wyprowadzenia dla przycisków umożliwiających podanie Sygnały Zastępczego, zgrupowane w jedno złącze.

Montaż

Zgodnie z przeznaczeniem, płytka układu montowana jest w obudowie pulpitu. Na płytce znalazło się gniazdo umożliwiające podpięcie wtyczki ze złączem śrubowym do mocowania przewodu zasilającego, tak aby docelowe gniazdo zasilacza można było zamontować w samej obudowie.

Zastosowanie komunikacja bezprzewodowej eliminuje potrzebę wykorzystania innych złącz przewodów prowadzonych z obudowy do makiety.

Odległości pomiędzy złączami na płytce dają możliwość wygodnego podpięcia przewodów wewnątrz pulpitu z użyciem taśm zakończonych złączami zaciskanymi bezpośrednio na taśmę typu IDC. W ten sposób oszczędza się czas.

Zobacz jak wygląda łączenie elementów wewnątrz pulpitu:

Konfiguracja

W idealnym przypadku, konfiguracja układu powinna ograniczyć się do zestawienia połączenia pomiędzy pulpitem a systemem interlockingowym. Reszta ustawień powinna wynikać wprost z projektu makiety utworzonego w aplikacji mobilnej, który charakteryzuje daną makietę.

Zobacz co już powstało

Leave a Reply