W trakcie pracy nad naszym Systemem interlockingowym potrzebowaliśmy rozwiązania, które pomoże nam wygodnie skonfigurować przebiegi. Padło na aplikację mobilną. Dzięki niej będzie można w kilku krokach odwzorować infrastrukturę makiety, w szczególności makiety modułowej, z podziałem na segmenty.
Narzędzie pozwala na odwzorowanie struktury makiety oraz zawartej na niej infrastruktury kolejowej, w szczególności urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Po stworzeniu makiety oraz dodaniu segmentów, można zacząć dodawanie obiektów, czyli urządzeń sterowania ruchem.
Każdy obiekt (Semafor, rozjazdy, detektor niezajętości odcinka, czujnik torowy lub kontroler zasilania odcinka) podłączamy do Kontrolera segmentu. Po skonfigurowaniu łączności kontrolera z układem interlockingowym, sprawuje on lokalną kontrolę nad urządzeniami zainstalowanymi pod jednym segmentem makiety.
Definiowanie przebiegów odbywa się w oparciu o dodane wcześniej urządzenia sterowania ruchem. Obecnie system pozwala na ułożenie przebiegów od semafora ochraniającego odcinek torów, poprzez rozjazdy, czujniki torowe, detektory niezajętości w drodze przebiegu oraz odcinki torów, które mogą podlegać wysterowaniu. Ustawiane są także szczególne parametry przebiegów, takie jak: rodzaj jazdy, możliwość opuszczenia bloku torów itd. Sam proces będzie jeszcze podlegał uproszczeniom, aby możliwie łatwo i zrozumiale pomóc Ci osiągnąć odpowiedni efekt.
Aplikacja pozwala też na detekcję podłączonych sterowników, dzięki czemu wszelkie zmiany w infrastrukturze można łatwo podejrzeć i zlokalizować.
Wersja demonstracyjna
Wersja demonstracyjna wyposażona została w pełny obecnie dostępny zakres funkcji, które pomogą przygotowaniu konfiguracji sprzętu potrzebnego do sterowania makietą. Nie chodzi tu jednak o żadne techniczne ustawienia. To co jest esencją projektu to przebiegi, a niebawem także i zależności. W dużej mierze to dzięki nim prowadzenie ruchu na makiecie będzie mogło odbywać się sprawnie i bezpiecznie.
Zachęcam Cię do wypróbowania jej i przygotowania projektu dla Twojej makiety. Aby Cię w tym wesprzeć na naszym kanale Youtube znajdziesz nagrania pokazujące w jaki sposób wykonać taki projekt od A do Z.
Pamiętaj, że Twój feedback jest bardzo ważny. Jeśli uważasz coś wymaga poprawy lub zawiera błąd napisz nam o tym. Aby ten proces usprawnić w najbliższej aktualizacji aplikacji pojawi się na to dedykowane miejsce.