Okazuje się, że w przypadku niektórych typów napędów można to zrobić całkiem prosto. Jednym z nich jest podstawowy napęd zwrotnicy firmy MTB MP1, a także MP5.
W klasycznym przypadku podłączylibyśmy go w ten sposób:
W tym przypadku napięcie zasilające jest podawane na odpowiednią parę wejść napędu z wykorzystaniem przełącznika dwupozycyjnego. Dzięki temu, że napęd wyposażony jest w wewnętrzne wyłączniki krańcowe, napięcie sterujące może być podawane w sposób ciągły, bez szkody dla napędu.
Informacja zwrotna
Wykorzystanie wewnętrznych wyłączników krańcowych ma jeszcze pewien puls. Gdy napęd osiągnie już zadaną pozycję, obwód zasilania silnika zostaje przerwany, natomiast połączony zostaje drugi nieużywany w tej chwili obwód pozwalający przełożyć zwrotnicę w przeciwną pozycję.
Możemy to wykorzystać i podłączyć do złącz napędu kontrolki LED. Warto zwrócić uwagę na sposób podłączenia, bo jest on nieco mniej oczywisty niż początkowo może się wydawać:
Jak to zrobić?
Intuicyjnie, podłączylibyśmy kontrolki w taki sposób, aby przełącznik podawał jeden biegun zasilania na jedno wyprowadzenie jednej z kontrolki (zależnie od pozycji), zaś drugi biegun podłączylibyśmy do drugich wyprowadzeń obu kontrolek.
Tutaj działa to inaczej.
To nie przełącznik steruje kontrolkami tylko wyłączniki krańcowe napędu zwrotnicy!
Gdy napęd osiąga jedną ze skrajnych pozycji, odpowiedni zestyk zostaje zwarty umożliwiając zmianę pozycji. W efekcie jednak, na wejściu pojawia się napięcie zasilające (pochodzące ze wspólnego przewodu zasilającego (+)). I to własnie to napięcie wykorzystujemy do zasilenia kontrolek.
Należy pamiętać aby do zasilania kontrolek wykorzystać również opornik ograniczający prąd. Zazwyczaj do poprawnej pracy napędu wykorzystujemy zasilanie napięciem 12 Volt. Dla diod w kolorze żółtym o napięciu pracy 2.4 Volt, można przyjąć opornik o wartości 680 Ohm
Ciekawy efekt uboczny
Ciekawym zjawiskiem jest to, że w trakcie przekładania zwrotnicy, czyli pracy napędu, kontrolki nie będą świecić. Wynika to z tego, że po zmianie pozycji przełącznika, obwód świecącej do tej pory diody i silnika zostaje zwarty.
Ostatecznie jednak, efekt końcowy takiego wskazania jest analogiczny do tego występującego na pulpitach nastawczych – dopiero osiągnięcie skrajnej pozycji napędu daje informację zwrotną na pulpit w postaci zapalonej kontrolki.
Pssst….
To rozwiązanie można wykorzystać także z wykorzystaniem kostek pulpitowych zaprojektowanych do użytku z przełącznikami dźwigienkowymi i kontrolkami LED.
To już prawie wszystko
Hej!
Mam nadzieję, że ten wpis jest dla Ciebie wartościowy. Może chcesz pomóc w rozwoju tych materiałów? Wystarczy, że zostawisz poniżej komentarz co o nim myślisz, czego Ci zabrakło lub co Twoim zdaniem trzeba poprawić albo dasz mu łapkę w gorę 👍
Otrzymuj informacje o nowych ciekawych materiałach. Dołącz do newslettera trainbrains!