Jak wygląda złącze semafora Świat Modeli 12-pin

Jakiś czas temu na polskim rynku pojawiły się w sprzedaży modele semaforów produkowane pod marką sklepu Świat Modeli z Rybnika. Modele te występują w wielkości H0 (1:87). W ich przypadku zastosowano nieco inny sposób połączeń niż w przypadku semaforów polskiej firmy Kluba. Jeśli zastanawiasz się jak wyglądają połączenia w 12-pinowym złączu semafora stosowanym przez tę firmę, ten tekst jest dla Ciebie.

Połączenia wykorzystywane w złączu różnią się nieco w zależności od typu semafora. Numeracja pinów w tabeli odpowiada powyższemu rysunkowi schematycznemu w widoku od góry na złącze na płytce. Stosowany układ pinów odpowiada modelom w skali 1:87 (H0). W zależności od wariantu modelu, niektóre z pinów mogą być niewykorzystane z uwagi na niepełny zestaw lamp.

Semafor świetlny półsamoczynny

Taki model wyposażony jest w maksymalnie 5 latarni ze światłami białym, pomarańczowym (2x), czerwonym i zielonym. Występowanie latarni zależy od wariantu semafora (zestawu sygnałów jakie musi umieć wyświetlić).

PINPRZEZNACZENIE
1, 2 ,3, 4Nie podłączone
5 Latarnia ze światłem czerwonym
6Latarnia ze światłem zielonym
7Latarnia ze światłem pomarańczowym (górna)
8Napięcie zasilania (+)
9Latarnia ze światłem białym
10Latarnia ze światłem pomarańczowym (dolna)
11, 12Nie podłączone
Podłączenia dla modelu semafora półsamoczynnego

W przypadku semaforów półsamoczynnych wykorzystywany układ pinów jest stały, jednak część z nich może nie być wykorzystana w przypadku nie występowania w danym wariancie modelu niektórych latarni.

Połączenia po stronie płytek z gniazdami

W płytkach PCB często spotkać można połączenia niektórych pinów z sąsiadującymi nieużywanymi pinami.

Należy więc mieć na uwadze, że w wielu wypadkach piny 1, 2 i 8 będą połączone razem i będzie na nich występowało napięcie zasilania (+).

Piny 10, 11 i 12 mogą być połączone razem i będzie na nich występował sygnał sterujący latarnią ze światłem zielonym.

Takie rozwiązanie można spotkać zarówno w płytkach dostarczanych przez firmę Kluba wraz z modelem semafora, jak również w przypadku zintegrowanych kontrolerów trainbrains.

Połączenia po stronie modelu semafora

Powyższe układy pinów opisano z perspektywy patrzenia na gniazdo złącza szpilkowego (element żeńskimi). W samych modelach semaforów piny opisane jako „Nie podłączone” nie są wykorzystywane elektrycznie. Jednak cześć z nich jest wykorzystywana jako element montażowy, wlutowany w płytkę PCB do której przylutowana jest ostoja semafora.

Przygotowujesz się do budowy makiety? Bądź na bieżąco dzięki newsletterowi!

Wybierz, w jaki sposób chcesz otrzymywać od nas informacje:

Pamiętaj że w każdej chwil możesz się wypisać z subskrybcji klikając w link podany w stopce wiadomości.

Używamy Mailchimp jako naszej platformy marketingowej. Klikając poniżej, aby zasubskrybować, potwierdzasz, że Twoje informacje zostaną przesłane do Mailchimp w celu przetworzenia.Dowiedz się więcej o praktykach prywatności Mailchimp tutaj.

A jakie inne rodzaje semaforów Ty wykorzystujesz na swojej makiecie? Daj znać w komentarzu!