Testy kontrolera semafora dla torów PIKO A-Gleis

Czyli niewielkie modułu do zabawy sygnalizacją świetlną przy wykorzystaniu torów typu A-Gleis firmy PIKO. Układ oznaczony został symbolem 0021. Do gotowości brakuje mu jeszcze m.in. instrukcji obługi, więc póki co jest wciąż dostępny w ramach przedsprzedaży, ale to nie przeszkodziło w wykonaniu pierwszych testów.

Co to za dziwoląg?

Kształt modułu wynika z tego ze moduł montuje się od spodu toru G62 firmy Piko. Wymaga to wycięcia ostrym nożykiem fragmentu gumowego podkładu. Po tej operacji moduł wystaje swoją węższą częścią poza nasyp, a do dyspozycji jest przycisk oraz płaska imitacja semafora świetlnego wyposażonego w 5 komór świetlnych na bazie diod LED.

Pod kątem funkcjonalnym moduł jest zbliżony do dostępnych już układów serii 00xx. Obsługa odbywa się przy pomocy jednego przycisku, a układ domyślnie pracuje w sposób półsamoczynny, tj. po podaniu sygnału zezwalającego na jazdę, sygnał „Stój!” wyświetla się ponownie po upływie ok. 20 sekund. Układ pozwala na skonfigurowanie go do wyświetlania kliku z pośród ok. 16 różnych sygnałów występujących na PKP.

Po co to komu?

Projekt powstał w potrzeby chwili. Gdy młodsi uczestnicy zabawy pociągami na podłodze też chcą sterować i mieć „prawdziwe” semafory, a ciągle słyszą tylko „Jeszcze nie teraz.” , „Uważaj!”. Teraz będzie można wpuścić je na tory bez strachu, że coś połamią.

Zobacz go w akcji

Co wyszło z testów

Pierwszą sprawą do sprawdzenia był możliwość montażu pod torem PIKO G62. Podstawowym utrudnieniem w montażu jest brak możliwości przykręcenia płytki do toru. Obecne rozwiązanie pozwala zamontować tor na wcisk, i lekko go podkleić przy użyciu taśmy. Dodatkowo pomaga fakt, że układ z torem łączą krótkie przewody przylutowane do szyn oraz dużych pól lutowniczych na płytce.

Obsługa przy użyciu przycisku jest prosta. Nawet kilkulatek szybko poradził sobie z każdą dostępną opcją aby przetestować dostępne sygnały.

Nieco trudniej jest zmienić konfigurację układu z wykorzystaniem przycisków zabudowanych pod torem. Aby to zrobić, układ musi być zasilony, więc manewrowanie płytką i torami jednocześnie jest nie najlepszym pomysłem, choć da się to zrobić.
Na pomoc przychodzi opcja konfiguracji przyciskiem sygnałowym, który można ostatecznie zablokować, gdy konfiguracja jest ukończona.


Planowana dostępność gotowych modułów to luty 2022.