Sterowanie dioramą

Dioramy z natury rzeczy są zwykle nieduże i zwykle statyczne. Ale to nie oznacza, że zupełnie nic się na nich nie dzieje.

Sterowanie elementami zabezpieczenia ruchu na dioramie praktycznie nie występuje, a jeśli już, to zwykle jest całkiem proste. W tym przypadku zwykle nie oczekuje się, że sterowane elementy będą faktycznie stanowiły zabezpieczenie ruchu pociągów. tutaj ważny jest zwykle efekt wizualny, niewielkie rozmiary, prostota obsługi lub wręcz bezobsługowe działanie.

Sterowanie rozjazdy na dioramie

Ze sterowaniem napędami zwrotnic nie ma większego problemu, gdyż w większości wypadków wystarcza najprostszy gotowy napęd, np w wersji podmakietowej. Jego sterowanie odbywa się zgodnie z instrukcją i nie wymaga dodatkowych urządzeń.

Sygnalizacja na dioramie

Jeśli na prezentowanej makiecie zadowala nas statyczny oświetlony model sygnalizatora kolejowego w wersji świetlnej to zasadniczo wystarczy zasilić model zgodnie z instrukcją i gotowe. Możliwości jest jednak więcej…

Sygnały zmieniane poprzez naciśnięcie przycisku

… czyli rozwiązanie, w którym w sposób cykliczny, następuje zmiana sygnału na semaforze pod wpływem naciśnięcia przycisku. To jaki sygnał zostanie wyświetlony może zależeć od ustawień układu kontrolującego model sygnalizatora.

Cykl zmiany sygnału pod wpływem przyciśnięcia przycisku

Sygnały zmieniane samoczynnie

Zależnie od potrzeb można wykorzystać także możliwość samoczynnego ponownego wyświetlenia sygnału zasadniczego na semaforze po upływie określonego czasu. Otrzymujemy wówczas rozwiązanie połsamoczynne, spotykane w wielu rozwiązaniach wystawowych, gdzie osoba oglądająca model może go „aktywować” na pewien czas, a po chwili wszystko wraca do stanu początkowego.

Cykl zmiany sygnału pod wpływem przyciśnięcia przycisku i upływu czasu

Sygnały zmieniane samoczynnie

To tak naprawdę pewna forma samodzielnie działającej prezentacji, na które możemy pokazać, że nasz model „żyje” i już za chwilę coś się na nim wydarzy.

Rozwiązania, z których możesz skorzystać przy budowie dioramy

Oto niektóre spośród naszych produktów, które z łatwością wykorzystasz do budowy i wykończenia swojej dioramy.

Układy do sterowania sygnalizatorami świetlnymi

W naszej ofercie znajdziesz kilka rodzajów układów sterujących sygnalizatorami świetlnymi. W tym artykule opisaliśmy jak je dobrać.

Poniżej wybraliśmy dla Ciebie kilka, które najlepiej pasują do charakteru typowej dioramy.

Wygodne podłączenie zasilania dioramy

To na co jeszcze warto zwrócić uwagę, to zasilanie dioramy. Jeśli znajdują się na niej podświetlane elementy, przyda się aby odpowiednie je zasilić i wygodnie podłączyć.

Do wygodnego podłączania zasilania, zaprojektowaliśmy m.in. takie produkty:

Podłączenie zasilacza

Podstawowy sposób zasilania dioramy to zasilacz. Ten niewielki moduł pozwala wygodnie podłączyć zasilacz z popularnym wtykiem 5.5/2.1mm i dalsze rozprowadzenie zasilania pod dioramą. Możesz także wykorzystać dedykowane naklejki aby oznaczyć na przyszłość jakiego zasilacza należy użyć.

Zobacz też podstawowe zasilacze z naszej oferty.

Podłączenie zasilania torów

Jeśli decydujesz się na doprowadzenie zasilnia do torów, możesz to rozwiązać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie złącz bananowych, popularnych w rozwiązaniach modułowych.

Ten niewielki moduł pozwala wygodnie podłączyć centralkę sterującą lub zasilacz z przewodem wyposażonym we wtyki bananowe 4mm i dalsze podłączenie zasilania do torów.

Zobacz więcej…