Jak podłączyć tarczę ostrzegawczą i sygnalizator powtarzającego do semafora

Przy okazji poprzedniego postu na temat łączenia kilku tych samych kontrolerów semaforów z serii 00xx w jedną grupę aby jednocześnie sterować semaforem, powtarzaczem i tarczą, wspominałem w komentarzu, że rozwiązanie wymaga jeszcze dopracowania. Co zrobić, aby uzyskać podłączenie tarczy ostrzegawczej i semafora tak, aby pokazywały one poprawne sygnały. Oto przykłady wykonania takiej instalacji.

Połączenie dwóch kontrolerów semafora 0005 i 0003

Na zdjęciu powyżej widać, w jaki sposób można sterować jednocześnie tarczą ostrzegawczą oraz semaforem. Układ kontrolera semafora 0005 jest wyposażony w 2 gniazda oznaczone jako BUS, umożliwiające podłączenie przewodów sygnałowych. W tym przypadku do sterowanie wykorzystano również układ 2301 z zabudowanymi 2 przyciskami i kontrolkami odzwierciedlającymi sygnał na semaforze.

Nie oznacza to możliwości uzależniania jednego układu od drugiego – raczej jednoczesne wydawanie polecenia zmiany wyświetlanego sygnału wg wybranej konfiguracji.

W efekcie układy pracujące w grupie mogą wyświetlać odpowiednie względem siebie sygnały. Jest to oczywiście duże uproszczenie względem rzeczywiście funkcjonujących systemów, jednak dla wielu zastosowań jest w zupełności wystarczające i zapewne może dostarczyć sporo frajdy w zabawie.

Podobnie w przypadku kolejnego rozwiązania – tu również może się przydać się rozgałęźnik sygnału aby podłączyć więcej układów z modelami.

Podobnie, ale prościej

To rozwiązanie zrealizowano na podobnej zasadzie jak powyżej, z tym że wykorzystano prostszy układ kontrolera semafora, czyli kontroler 0003 (lub 0013).

Aby połączyć ze sobą poszczególne układy wykorzystano rozgałęźnik sygnału oraz przewody zakończone wtyczkami. Wszystko to kontrolowane tym razem nie z płytki z powtarzaczem (2301) lecz prosto z przycisków zabudowanych w niewielkiej obudowie.

W tej konfiguracji można połączyć ze sobą zestaw 5 sygnalizatorów, czyli tyle ile maksymalnie występuje w trudnym terenie: semafor, 3 powtarzacza i tarczę ostrzegawczą.

Efekt końcowy

W obu powyższych wariantach sposób działania jest identyczny. Zobacz sam(a) jak może to działać.

Jeśli taki wariant działania jest dla Was interesujący, napiszcie o tym w komentarzu – przyspieszy to powstanie materiału o tym co i jak.

Wszystko co jest potrzebne

… znajdziesz tutaj.