O ile początkowo temat blokady liniowej może wydawać się coś trudny, to podstawowym wariancie obsługa blokady liniowej typu EAP przez dyżurnego ruchu może sprowadzić się na obsługi jednego lub dwóch przycisków.
Krok 1: Włączenie blokady
Dyżurny ruchu ze stacji, która wyprawia pociąg na tor szlakowy, przyciska przycisk Wbl. Na stacjach słychać dzwonek. Na posterunku tylnym (wysyłającym pociąg) miga biała kontrolka „Odjazd”, a na posterunku przednim (przyjmującym pociąg) miga biała kontrolka „Przyjazd”.
Krok 2: Wydanie pozwolenia na zajęcie szlaku
Dyżurny sąsiedniego posterunku musi teraz wydać zgodę na przyjęcie pociągu, przyciskając przycisk Poz i obsługując w ten sposób blok pozwolenia. Migające wcześniej na biało kontrolki zapalają się światłem białym ciągłym, co oznacza, że szlak jest wolny oraz ustalono kierunek jazdy pociągu.
Krok 3: Podanie sygnału zezwalającego na wjazd na szlak
Gdy urządzenia stwierdzą podanie sygnału zezwalającego na wyjazd z posterunku na tor szlakowy, aktywuje się tam tzw. „przeciwwtórność liniowa” (Pwl). W wyniku tego nie da się już kolejny raz podać sygnału zezwlającego na wyjazd na ten tor na innym semaforze. Na posterunku tylnym jest to sygnalizowane zapaleniem się na czerwono kontrolki „Pwl”, a na posterunku przednim miganiem kontrolki „Przyjazd” na czerwono.
Krok 4: Zajęcie szlaku przez pociąg
Następnie urządzenia stwierdzają zajęcie toru szlakowego przez pociąg, Na posterunku tylnym jest to sygnalizowane zapaleniem się na stałe kontrolki „Odjazd” na czerwono, a na posterunku przednim zapaleniem się na stałe kontrolki „Przyjazd” na czerwono.
Krok 5: Potwierdzenie przyjazdu pociągu
Gdy dyżurny ruchu posterunku przedniego, do którego wysłano pociąg, stwierdzą, że pociąg wjechał w całości (stwierdzenie końca pociągu), wówczas może obsłużyć blok końcowy.
Dowiedz się więcej: