Wraz z końcem roku informowaliśmy o kilku nowościach, które planowane są na rok 2022. Nie jest to jeszcze pełna lista, ale o kilku pozycjach można już coś wspomnieć.
Detektor niezajętości odcinka
Część operacji związanych z prowadzeniem ruchu wymaga stwierdzenia niezajętości torów. W tym celu przydatny jest detektor niezajętości. Mając informację o niezajętości torów, można wykorzystać ją zarówno na potrzeby wizualizacji na pulpicie, ale także do zabezpieczenia ruchu.
Dzięki detekcji niezajętości toru(ów), system sterowania ruchem kolejowym zyskuje możliwość uzależnienia tego czy można przyjąć lub wyprawić pociąg na dany tor od rzeczywistego stanu niezajętości tych torów. Stwierdzenie niezajętości odcinków torów wykorzystuje się także do bezpiecznego rozwiązywania utwierdzonych przebiegów, po tym jak cały tabor kolejowy opuści zajmowaną drogę przebiegu.
Informacje o niezajętości torów widoczne są w aplikacji mobilnej (póki co jest to informacja słowna, ale to nie jest docelowa wersja wyglądu). Na pulpicie, informacja ta podawana jest poprzez podświetlenie szczelin imitujących tory w kostkach:
- na biało, gdy tor jest częścią utwierdzonej drogi przebiegu;
- na czerwono, gdy tor jest zajęty;
- brak podświetlenia, gdy tor jest wolny i nie ujęty w utwierdzonej drodze przebiegu.
Prezentowana wersja jest 4-kanałowa i dostosowana jest do współpracy z kontrolerem segmentu. Pierwsze testy zaplanowane są na koniec stycznia. Trochę więcej o detekcji niezajętości torów można poczytać w tym wpisie: https://trainbrains.eu/czujniki-niezajetosci-toru
Kontroler semafora dla torów PIKO A-Gleis
Czyli niewielki moduł do zabawy sygnalizacją świetlną przy wykorzystaniu torów typu A-Gleis firmy PIKO oznaczony symbolem 0021.
Co to za dziwoląg?
Kształt modułu wynika z tego ze moduł montuje się od spodu toru G62 firmy Piko. Wymaga to wycięcia ostrym nożykiem fragmentu gumowego podkładu. Po tej operacji moduł wystaje swoją węższą częścią poza nasyp, a do dyspozycji jest przycisk oraz płaska imitacja semafora świetlnego wyposażonego w 5 komór świetlnych na bazie diod LED.
Pod kątem funkcjonalnym moduł jest zbliżony do dostępnych już układów serii 00xx. Obsługa odbywa się przy pomocy jednego przycisku, a układ domyślnie pracuje w sposób półsamoczynny, tj. po podaniu sygnału zezwalającego na jazdę, sygnał „Stój!” wyświetla się ponownie po upływie ok. 20 sekund. Układ pozwala na skonfigurowanie go do wyświetlania kliku z pośród ok. 16 różnych sygnałów występujących na PKP.
Po co to komu?
Projekt powstał w potrzeby chwili. Gdy młodsi uczestnicy zabawy pociągami na podłodze też chcą sterować i mieć „prawdziwe” semafory, a ciągle słyszą tylko „Jeszcze nie teraz.” , „Uważaj!”, teraz będą mogli bawić się bez strachu.
Planowana dostępność gotowych modułów to luty 2022.
Kontroler semafora z uniwersalnym złączem
Kolejna nowość to kontroler semafora świetlnego z uniwersalnym złączem 8-pinowym, przeznaczonym do sterowania modeli semaforów świetlnych, które nie są fabrycznie wyposażone w konkretne złącze.
Układ 0031 wspiera modele wyposażone w maksymalnie 5 komór świetlnych, pas świetlny oraz dodatkowy wskaźnik montowany na słupie semafora. Obsługa układu odbywa się za pomocą 1 lub 2 przycisków, podłączanych we własnym zakresie.
Poszczególne wyprowadzenia układu są dedykowane do podłączenia konkretnych kolorów diod LED zasilanych napięciem 3.3 Volt. Układ posiada zabudowane zintegrowane oporniki o typowych wartościach dla danego koloru diody na każdym kanale, dzięki temu nie trzeba ich dodatkowo montować.
Planowana dostępność tego układu to luty 2022.