Nowe wersje kontrolerów semaforów świetlnych

W marcu 2022 weszły do oferty nowe wersje popularnych kontrolerów semaforów świetlnych. Jest to kolejna już wersja tych układów. Tym razem na tapet trafiły kwestie ergonomii, dopasowania do większej palety modeli semaforów, a także wsparcie dla rzadziej spotykanych na makietach sygnałów. Może to się zmieni i coraz częściej spotkamy pas świetlny na makietach?

Zmiany w nowych wersjach

Zmiany dotyczą w pierwszej kolejności nowego produktu czyli kontrolera 0031 z uniwersalnym 8-pinowym złączem. Na dniach do oferty trafią też nowe wersje kontrolerów z 12-pinowym złączem kompatybilnym z modelami firmy Świat Modeli, w wersji jedno- i dwu-przyciskowej.

Wygodniejsze przyciski

To co rzuca się w oczy porównując nowe wersje układów z ich poprzednikami to na pewno nowy rodzaj przycisków konfiguracyjnych. Są one dodatkowo wyróżnione kolorystycznie. Ich obsługa jest wygodniejsza w porównaniu do wcześniejszych modeli. I choć najpewniej jako użytkownik skorzystasz z nich raz czy dwa razy, warto aby i ten moment był wygodniejszy.

Dodatkowy otwór montażowy

Nowe rozlokowanie otworów montażowych wiąże się w dwiema kwestiami.

Po pierwsze, otwory zostały rozlokowane w taki sposób, aby poprawić montaż pod makietą, eliminując ruszanie się układu przy wpinaniu i wypinaniu modeli semaforów z wtyczek. Dodatkowy otwór blisko gniazda semafora rozwiązuje ten problem.

Po drugie, układ otworów nawiązuje do uwspólnionego wzoru samych płytek drukowanych, co pozwoliło przyspieszyć prace projektowe.

Ten temat podobnie jak przyciski nie są może super istotny na co dzień, ale poprawia ogólne wrażenia przy montażu i obsłudze pod makietą.

Nowy typ złącza

Ta modyfikacja czekała w kolejce już jakiś czas. Jest to nowe w ofercie złącze semaforów. Umożliwia ono wygodne podpięcie pod makietą tych modeli, które fabrycznie nie zostały wyposażone w złącze montażowe. W porównaniu do obecnych rozwiązań, wspiera ono dodatkowe 2 linie sterujące, które dedykowane są podłączeniu pasa świetlnego i dowolnego wskaźnika, zapalanego wraz z wybranym sygnałem.

W wersji drugiej, dodatkowo złącze zostało wymienione na szerszy odpowiednik (o rastrze 2,54mm). Dzięki temu wpinanie delikatnych przewodów z semafora odbywa się teraz nieco łatwiej.

Więcej sygnałów

A propos sygnałów. Obecnie, wspomniany wyżej układ 0031 z 8-pinowym złączem, wspiera dodatkowo sygnały wykorzystujące pas świetlny, a także dodatkowy wskaźnik świetlny. Przykładowo może to być wskaźnik W24 sygnalizujący dalszą jazdę po torze lewym linii dwutorowej w kierunku przeciwnym do zasadniczego.

Obecnie pełna paleta sygnałów, które można wyświetlać stosujące ten kontroler, wygląda tak jak na poniższym zestawieniu. Pomijając sygnały z pasem świetlnym, pozostałe kontrolery też dadzą sobie z nimi radę!

Obejrzyj jak to działa na żywo

W tym materiale zobaczysz jak wygląda pierwsza wersja tego kontrolera.

Pórównaj podobne wersje

Obejrzyj porównanie dostępnych podstawowych wersji kontrolerów.

Sprawdź nowości w sklepie

Leave a Reply