Co to są jazdy pociągowe i manewrowe?

Jazdy pociągowe i manewrowe. Czym się różnią te dwa pojęcia? Określenia pewnie nie raz przemknęły Ci na tej stronie. Stosuje się je np. w odniesieniu do zagadnień prowadzenia ruchu, projektowania sygnalizacji i przebiegów.

Na kolei w wielu krajach wyróżniamy zasadniczo dwie możliwości na prowadzenie jazd taboru: związaną z obsługa pociągów i prowadzeniem manewrów.

Jazdy pociągowe

Te pierwsze związane są z ruchem pociągów pomiędzy posterunkami ruchu. Dotyczy to zarówno pociągów towarowych i pasażerskich. W ramach stacji kolejowych, jazdy te zasadniczo odbywają się one tylko po torach głównych.

Jazdy manewrowe

To te związane z wykonywaniem manewrów taboru, przetaczaniem wagonów, formowaniem składów, czy rozrządzaniem.

Gdzie można jeździć?

Nie każdy rodzaj jazd można prowadzić na każdym torze. Jest to ściśle określone w przepisach, a od przeznaczenia torów zależy m.in. rodzaj zastosowanych zabezpieczeń i procedur.

Rodzaj toruJazdy pociągoweJazdy manewrowe
Główny zasadniczytaktak
Główny dodatkowytaktak
Bocznynie*tak
Specjalnego przeznaczenianietak
Szlakowetaktak**

*) dopuszczalne jedynie w szczególnych wypadkach;
**) jazdy manewrowe na szlaku odbywaj się tylko w obrębie granicy przetaczania.

Jazdy a sygnalizacja

W przypadku torów, po których odbywają się tylko jazdy manewrowe zastosujemy tarcze manewrowe, czyli rodzaj sygnalizatora mogącego podawać tylko dwa sygnały: zezwolenie lub zabronienie jazdy manewrowej.

Tarcze manewrowe również mogą pojawić się przy torach po których odbywają się jazdy pociągowe (np. przy torach głównych lub szlakowych). Wówczas odnoszą się one tylko do manewrującego taboru, ale już do jadących pociągów nie.

W przypadku torów po których odbywają się zarówno jazdy pociągowe jak i manewrowe do podawani sygnałów stosujemy semafory. Muszą być one wyposażone w latarnię ze światłem czerwonym oraz dodatkową latarnię ze światłem białym, pozwalające m.in. na wyświetlenie sygnału zezwalającego na jazdy manewrowe. Nie stosuje się jednak latarni ze światłem niebieskim, gdyż sygnał „Stój!” obowiązuje pociągi jak i manewrujący tabor.

Powiązane wpisy

Leave a Reply